Świeczniki z piernikowego ciasta

 Gdy zostanie nam okrawek piernikowego ciasta ( takiego z którego wycinaliśmy pierniczki ), ulepmy z niego po prostu świeczniki. Ciasto powinno być twarde, więc w razie potrzeby podsypmy je mąką.
Przepis na ciasto tutaj oraz tutaj
1 wersja: ciasto należy cienko rozwałkować i wyciąć dużym kubkiem koło (posmarować białkiem) , potem wyciąć foremką gwiazdkę ( w której kieliszkiem wyciąć otwór ), nałożyć na uprzednio wycięte kółko i całość posmarować białkiem.

2 wersja : wyciąć kubkiem koło i w palcach uformować rant, potem go ścisnąć w czterech miejscach i ułożyć na uprzednio posmarowanej białkiem podstawie
3 wersja: można wykorzystać formowanie jak przy różyczkowych pasztecikach mięsnych.

Piec w 185 st. C aż będą lekko przypieczone. Na wykałaczce można ustawić na jednym z rogów np choinkę albo któryś już z wcześniej upieczonych pierniczków.

 

← Poprzedni post

Następny post →

4 Comments

  1. ale fajny pomysl-nie wiedzialam,ze da sie 🙂

    • Ciepłe ciasto piernikowe jest zwykle na tyle plastyczne, że nawet jeśli otwór na świeczkę trochę się " przykurczy" w pieczeniu, to jeżeli od razu ustawimy w nim świeczkę wtedy ładnie się dostosuje.

  2. Alu ja czekam na fotki twoich sławnych świątecznych pierniczków,tak bardzo cieszą oczy 🙂 Kiedy zabierasz się do ich wypieku??? Pozdrawiam

    • Jesteś bardzo miła, dziękuję :o). Na razie wyłudziłam od mojej mamy kilka jej okazów, bo chce im zrobić świąteczną sesję.