Święty Bazyli (ok.330-379 r) :
*” (..) Jak przezwyciężyć ochotę na smaczne potrawy w przypadku, gdy- ciągle jedząc za dużo – ryzykuje się popadnięcie w chorobę ? Oprócz dobrych postanowień odmawiania sobie, oprócz próśb o wysłuchanie modlitw, jest jeszcze doskonałe ćwiczenie, które przekazali nam starożytni.
   Siadając do stołu, przez kilka minut spójrz w skupieniu w głąb swojej duszy. Zamknij oczy  i poczuj ciszę w sobie oraz twój środek ciała i umysłu. Poczuj wnętrze swoich ust, przełyku i gardła. Odczuj świadomie swoją krtań. Przez pewną chwilę pozostań w tej części  swojego ciała – odczuwaj ją , nie myśląc o niczym  ani nie chcąc niczego konkretnego. Potem otwórz oczy i po odmówieniu modlitwy przy stole zajmij się swoimi potrawami . (126) str 44.

Wiecie Życie duchowe według św. Bazylego to nie jakieś tam bla, bla , bla – tylko zachwycające swoją praktycznością, bardzo rzetelne i pełne troskliwości oraz przenikliwości porady dotyczące również życia :
materialnego * “ (..) Ze szczególną starannością obchodź się z ubraniami z wełny (..) . (153) str. 48
społecznego * “ (..) Gdy odwiedzasz kogoś w szpitalu i wiesz o jego ciężkim stanie, nie narzucaj mu się z religijnymi słowami, lecz pozwól mu mówić tak jak chce. Jeżeli  nie podoba ci się jego mowa , wielokrotnie błogosław go w swojej duszy. Spróbuj łagodnie skierować rozmowę na to, co istotne i co stanie się w przyszłości, i odpowiadaj na jego pytania jasno i z miłością. (154) ” str 48/49
cielesnego * “ (..) Często nachodzą nas potrzeby seksualne, które byłyby obciążeniem zarówno dla nas samych, jak i dla innych (…). Możesz jednak uczynić jedno, abyś zyskał nad nimi panowanie: wzywaj w duchu imienia Jezusa Chrystusa i powtarzaj je przez kilka minut. Potem skup się na swoim oddechu. Wyobrażaj sobie, że wciągasz powietrze przez miednicę, przy nabieraniu oddechu wprowadzasz strumień powietrza w górę wzdłuż kręgosłupa i wydychasz je przez środek czoła. Już po krótkim czasie poczujesz się uwolniony. (238) str. 69

Nieprawdopodobnie szczery i przewidujący . Jestem nim zachwycona. Polecam lekturę całej książki *( tym bardziej że są w niej jeszcze reguły klasztorne napisane przez świętych: Augustyna, Benedykta,Franciszka, Klarę oraz Ignacego)

* Fragmenty pochodzą z książki “ Życie Duchowe według reguł klasztornych” Peter Dyckhoff. Wydawnictwo Święty Wojciech. Przekład Marta Borowczyk .

A na zdjęciu jest ciepła bułeczka z masełkiem i świeżym bundzem – takim co to ” zgrzypi” na zębach jak styropian po szkle.  :o)