Wzór chusty tutaj – klik –  https://www.garnstudio.com/pattern.php?id=5260&cid=5

Nooooo …….robiłam ją trzy razy….. za każdym razem sprułam……… ( raz nawet  z zalecanej włóczki Drops Lace….., chociaż takie pajęcze oprzędy to jednak nie w moim stylu …. może….. gdybym stała z rozpostartymi rękami i chustą od nawietrznej, żeby móc pokazać jej piękno gdy powiewa…… zwyciężył jednak pragmatyzm i dlatego zmieniła stan skupienia z materii w kłębek :o) 

Starałam się wiernie trzymać opisu Dropsa, ale to jest opis robótki dla tych co posiadają skrzydła bądź epolety……w związku z brakiem ich u mnie … robótki prułam bo na zwykłych ramionach układały się fatalnie. Zaczęłam jeszcze raz .

Ostatecznie powstała z litewskiej owczej wełny (100 g = 350 m , sklep : e – supełek, LIM C_34, kolor 8038 / kolor brzozowych liści / lub jak kto woli jasnej oliwki ).

                         OPIS  :

Druty nr 5. Ażurowa bordiura. Wykonałam 11 + 11 razem 22 motywy ażurem .

Wypełnienie na drutach z żyłką nr 4,5 – nabrać oczka wzdłuż koronkowego brzegu. Na prawej stronie robótki wbijając drut w odległości 1 oczka od brzegu następująco: *nabrać 1 oczko w każde z 3 następujących oczek , ominąć 1 o.*, powt. od *-* . Potem 1 rząd lewymi. Następny rząd to ażur : *2 o. razem na prawo, 1 narzut*, powt. od *-* i zakończyć przerabiając 1 o.p. Potem 1 rząd lewymi.

Na całej długości jest teraz 200 oczek plus jedno dodatkowe , czyli 25+201+25
potem wyznaczyłam środek robótki na 21 oczkach (schemat wygląda teraz tak: 90 + 21 + 90 = *201 oczek* (plus po bokach 2 x 25 z bordiury). Dobierałam po 2 oczka do rzędów skróconych. Gdy miałam odpowiednio: 25+11+ CAŁY ŚRODEK +11+25
to dobierałam po jednym oczku. Gdy zostało mi po obu stronach po 25 oczek ( bordiura) przerobiłam nadal pojedynczą nitką 1 rząd prawymi, potem rząd ażuru ( 1 narzut + 2 razem na prawo ), potem dwa rzędy samymi prawymi. Zakończyłam. Następnie szydełkiem nr 010 ” w co drugie oczko, dwa rzędy wgłąb robótki, żeby uzyskać efekt łańcuszka. Sekwencja na szydełku : *1 oczko ścisłe, 2 oczka łańcuszka, 1 słupek, 2 oczka łańcuszka, 1 oczko ścisłe*, powt. od *-*.
*Uwagi – przemyślałabym jeszcze konstrukcję chusty i to zamykanie bordiury -na niej też dorobiłabym kilka rzędów skróconych, żeby lepiej układały się rogi chusty*. A bordiurę to można spokojnie zrobić na drutach o dwa rozmiary większe niż wypełnienie , czyli cała reszta chusty / szala

Mierzy : 210 x 76 cm. Waży ok 230 gramów. Wełna po wypraniu i blokowaniu straciła ” wampirze” zapędy, już tak nie gryzie. Lekko podgryza :o) Jest super !

#dropsdesign